Millest alustada õiget toitumist

Millest alustada õiget toitumist

Avaldatud 28 September 2018

Millest alustada õiget toitumist

 

Puuduvad erilised saladused selle kohta, kuidas minna üle õigele toitumisele. Kõige tähtsam - tervislik toit ei nõua rahalisi lisakulutusi, mis mõjutaksid teie pere eelarvet. Tervisliku toitumise toiduained ei tohiks olla väga kallid - piisab sellest, kui nad on naturaalsed ja värsked. Tähtis on, kuidas need toiduained on valmistatud ja tarbitud.

 

Alustame sellest, et pikaajaline termotöötlus hävitab igas toiduaines kõiksugu kasulikud koostisosad. Seetõttu peaks see olema minimaalne. Ei tohi unustada, et praetud toit ei mõju maole hästi ja kokkupuude rasvadega, milles seda toitu valmistati on kahjulik. Isegi ühekordne rasv on kahjulik, korduvalt kasutatav aga "kingib" meile kantserogeene. Üks parimaid toidu valmistamise viise on aurutamine.

 

Õige toitumise menüüs on kohustuslikuks toiduained, mis esindavad kõiki toitainete rühmi (alates rohelisest ja puuviljadest kuni ubadeni ja õlideni välja). Nende protsentuaalne vahekord võib olla tingitud teie maitseeelistustest ja teie pereliikmete organismide eripärasustest. Kuid mitmekesisus ja kogu spektri hõlmamine on nõue, mis on tingimata vajalik selleks, et organism saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid.

 

Regulaarsus ja ajaline täpsus toidu tarbimisel tagab nii seedetrakti kui ka muude organismis olevate süsteemide täpse töö. Kindlatel kellaaegadel söömine reguleerib und, närvisüsteemi, nomaliseerib soonte seisukorda ja vererõhku.

 

Minimaalne soola tarbimine, suhkru tarbimise piiramine, kontroll saiakeste ja koogikeste üle, gaseeritud jookide asendamine rohelise tee või kompottidega - kõige sellega harjub palju kiiremini kui te arvata oskate. 21 päeva jooksul on inimese organism võimeline end täielikult ümber seadistama, k.a. maitseeelistuste osas.

 

Vahepalad nõuavad õige toitumise juures samuti muudatusi. Esiteks tuleks unustada saiakeste, koogikeste ja muude jahutoodete ja magusa sagedane tarbimine. Õige toitumise kohaselt tuleks hommikusöögiks süüa putru, banaani, keefiri jm ning saiake tõsta kõrvale. Lisaks meeldib kõigil päeva jooksul nosida küpsist ja komme, mis samuti viib liigkalorite tarbimiseni, mis omakorda kogunevad ja ei põle ning lõppkokkuvõttes ladestuvad rasvavoltides. Keegi ei räägi, et maiustustest peaks täielikult keelduma, kuid nende koguseid peaks õppima hoidma kontrolli all ja lubama neid endale ainult ennelõunasel ajal.

 

Õhtuks soovitab õige toitumine valmistada liha ja rohelist salatit. Lihavalk on üks kõige kasulikum ja peaaegu asendamatu koostisosa, aga süsivesikuid võib saada mitte ainult makaronidest, riisist või tatrast, vaid ka köögiviljadest. Pealegi sisaldavad köögiviljad kiudaineid, mis parandavad seedetrakti tööd.